ОДБЕЛЕЖАН 11 ОКТОМВРИ - ДЕН НА ВОСТАНИЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ИДЕН НА БОРЕЦОТ

Одбележувањето на 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ и Ден на борецот е можност да се потсетиме на нашето славно историско минато. Оваа година се одбележуват 77 години од почетокот на Народноослободителната и антифашистичка војна во Македонија, како значаен настан од нашата понова национална историја.Денот, кога храбрите синови и ќерки на нашиот народ, со пушка во рака заминале во борба за слобода на својата земја и својот народ.

1
2
3
4
1/4 
start stop bwd fwd

 

Продолжувајќи ја традиционалната соработка со Основната организација на Сојузот на борците од НОАВМ - Велес, СОУ„ Гимназија „Кочо Рацин“ учествуваше во одбележувањето на овој значаен историски датум.

Празникот беше одбележан со положување на свежо цвеќе на заедничката гробница на паднатите борци на Спомен костурницата и пригодна уметничка програма.Букет свежо цвеќе положи и делегација од Гимназијата, предводена од директорот на нашето училиште,господин Гоце Алексовски.

На значајните историски настани, од славниот единаесетти октомври 1941 година, преку историско сеќавање, не потсетија учениците од „Гимназијата - Кочо Рацин “: Сара Андреева и Ева Стојанова.

Светлите традиции, љубовта и почитта кон својата татковина, се постојан мотив во делата на нашите писатели. Со пригоден поетски колаж од родољубиви стихови настапија нашите ученички : Симона Мицева, Викторија Ванчевска и Сања Јанкова. Програмата ја водеше ученичката Теона Петрова

Одговорни професори: Соња Карбева и Весна Павлова

Googlе Translate

Присутни

Денес374
Вчера879
Оваа недела2160
Овој месец15271
Вкупно396172

Во моментов присутни

2
корисници

Среда, 19 Јуни 2019 11:33
СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес гимназија