Access

e dnevnik

Математички лавиринт

mat lab

ТРЕТА РАБОТИЛНИЦА ОД ПРОЕКТОТ „ЧИТАЈ МЕЃУ РЕДОВИ“

На третата едукатина работилница за Медиумска писменост и критичко размислување, одржана во Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес, се дискутираше на веќе посочените теми од страна на учениците, учесници во проектот: Потреба од театарска младинска сцена; Катастрофални услови за тренинг во салата на ООУ „Блаже Конески“; Финансирањето на спортските клубови во градот; Одолговлекување на судските процеси; Проблемот со бездомните кучиња и уште неколку други теми.

Учениците, заедно со новинарот Саше Димовски и со проектниот координатор, ги детектираа и изворите, односно соговорниците со кои тие ќе разговараат на темите што сами ги предложија на едукативните работилници. Потоа ќе следи снимање на прилозите кои ќе бидат финален производ на учениците, вклучени во проектот „Читај и меѓу редови“.

Прилозите што ќе ги подготват учениците заедно со проектниот тим и експертот-новинар, ќе бидат објавени на регионалниот веб-портал „Дума.мк.“

Одговорeн професор, Магдалена Сарагинова

Огласна табла

Оглас

Упис на ученици во СОУ Гимназија Кочо Рацин - Велес, за учебната 2018/19 година, подетални информации тука.

Размена на ученици

Размена на ученици во Cordoba, Spain повеќе