Новости

Натпревар по англиски јазик Hippo-competition

Во Гимназијата на 15.03.2014 се одржа натпревар по англиски јазик Hippo-competition, во организација на GLOBAL INPUT LCCI - Италија. Нашето училиште беше домаќин на прелинимарниот круг

Read more
Почетна

PostHeaderIcon СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес

Активност од проектот за Мировно обраование

Во рамките на проектот Мировно образование, одговорните наставници заедно со учениците вклучени во овој проект, продолжија со активностите планирани за овој период.

IMG_0712
IMG_0713
IMG_0714
IMG_0715
IMG_0716
IMG_0717
IMG_0718
IMG_0719
IMG_0720
IMG_0721
IMG_0722
IMG_0723
IMG_0724
IMG_0725
IMG_0726
IMG_0727
IMG_0728
IMG_0729
IMG_0730
IMG_0731
IMG_0732
IMG_0733
IMG_0734
IMG_0735
IMG_0736
IMG_0737
IMG_0738
IMG_0739
IMG_0740
IMG_0741
IMG_0743
IMG_0744
IMG_0745
IMG_0746
IMG_0747
IMG_0748
IMG_0750
IMG_0751
IMG_0752
IMG_0753
IMG_0754
IMG_0755
IMG_0756
IMG_0757
IMG_0759
IMG_0760
IMG_0761
IMG_0762
IMG_0763
IMG_0764
IMG_0765
IMG_0766
IMG_0767
IMG_0768
IMG_0769
IMG_0770
IMG_0771
IMG_0772
IMG_0773
IMG_0774
IMG_0775
IMG_0776
IMG_0777
IMG_0778
IMG_0779
IMG_0780
IMG_0781
IMG_0782
IMG_0784
IMG_0785
IMG_0786
IMG_0787
IMG_0788
IMG_0789
IMG_0790
IMG_0791
IMG_0793
IMG_0794
IMG_0795
IMG_0797
IMG_0798
IMG_0799
IMG_0800
IMG_0801
IMG_0802
IMG_0803
IMG_0804
IMG_0805
IMG_0806
IMG_0807
IMG_0808
IMG_0809
IMG_0810
IMG_0811
IMG_0812
IMG_0813
IMG_0815
01/97 
start stop bwd fwd

На 14 април беа посетени светите храмови, објектите кои им припаѓаат на христијанската и муслиманската религија, црквата Св.Богородица и Фазли Ахмет султан , позната како Црна џамија. Учениците и наставниците имаа можност да слушнат историски податоци за изградбата на џамијата, за нејзиното постоење и значење до денес.

Со задоволство бевме пречекани и во црквата Св.Богородица каде свештеното лице ни објасни зошто овој свет објект е наречен Влашка црква

Од страна на учениците припадници на христијанската и на муслиманската вероисповед беа поставувани прашања за муслиманската и христијанската религија на кои одговорните во џамијата и црквата содветно им одговараа.

Од посетата на овие места, учениците и професорите ги дознаа и се запознаа со сличностите на двете вери, кои бараат од човекот да биде толерантен, хуман, мирољубив и пред се, да не постојат верски предрасуди и поделби.

 

ПОВТОРНА ИЗВЕДБА НА ТЕАТАРСКАТА ПРЕТСТАВА „ПОБРАТИМИ“ ОД ЈОРДАН ЛЕОВ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА

Прерасна во убава традиција Патрониот празник на нашата Гимназија да го одбележиме со театарска претстава во која младите талентирани ученици на сцената ќе ги покажат своите актерски афинитети. Оваа година ја подготвивме и ја изведовме театарската претстава „Побратими“ адаптација според истоимениот роман од велешкиот писател Јордан Леов.

Интересот за нашите претстави секогаш е голем, па така тие се играат барем уште еднаш за публиката која не успеала да ги види и за осмоодделенците од Основните училишта од нашиот град и блиските населени места.

Со цел да се претставиме пред идните средношколци и воедно да го започнеме презентирањето на нашата образовна институција за новата уписна година на 10. 4. 2014 година повторно ја изведовме театарската претстава „Побратими“

СОУ „Гимназија Кочо Рацин е реномирана институција која го носи епитетот најстара Гимназија во Македонија. Образовната традиција подолга од еден и пол век е гаранција за квалитетот и високото образовно ниво кое на идните ученици им го нуди образованието во нашата образовна институција.

Покрај редовната настава учениците имаат можност да изберат и Проектни активности според своите интереси и афинитети. Ангажирањето во подготовката на проектните задачи на учениците им дава можност да ја искажат својата креативност и талент избирајќи ја онаа Проектна активност која најсоодветно ќе ги покаже нивните афинитети. Меѓу нив е и проектната активност Литературни клубови и драмски секции. Оваа проектна активност можат да ја изберат сите љубители на литературата, младите поети и поетеси кои сакаат да ги промовираат своите литературни првенци, да ги издадат своите први книги, учениците кои сакаат да ги направат првите чекори во новинарството.Оние кои ја сакаат драмата и актерството можат да се докажат и на сцена. Таа е можност да изработат проекти или да ги испробаат своите актерски способности во некои од театарските претстави кои секоја година традиционално се подговуваат.

Присутната публика имаше можност да ја проследи најновата театарска претстава и да отпатува низ времето со нашиот драмски времеплов „Побратими“. Се надеваме дека на овој начин успешно ја претставивме нашата Гимназија и Проектната активност Литературни клубови и драмски секции.

 

Меѓуетничка интеграција во образованието

Во рамките на проектот Меѓуетничка интеграција во образованието, масивно учество зедоа и професорите од активот по природни науки, заедно со своите ученици. На 4 април 2014 година, беше реализирана една брилијантна идеја која ги сплоти сите ученици од нашето училиште.

1
Picture_285
Picture_288
Picture_291
Picture_303
Picture_310
Picture_311
Picture_358
Picture_360
Picture_361
Picture_362
Picture_366
Picture_368
Picture_371
01/14 
start stop bwd fwd

Во проектот, кој има за цел - оттргнување на националната бариера во училиштата, учествуваа околу 150 ученици од македонска и албанска националност. Тие со своите тела направија форма на срце и квадратен корен, како и првите букви од зборовите математика, информатика и физика, пренесувајќи порака за еднаквост и единство на сите деца.

Сите учесници во активноста се здобија со ново искуство, а тоа е сознанието дека сите имаат иста желба, соништа и стремежи, независно на која етничка заедница припаѓаат. Се надеваме оваа порака ќе допре до секого од вас.

 

ЗАСЛУЖЕНА ПОБЕДА НА МЛАДИТЕ ОДБОЈКАРКИ НА РЕГИОНАЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО ШТИП

Наставниците по спорт и спортски активности од нашата Гимназија постојано апелираат до своите ученици да одвојат доволно време за спортување и физичка активност, зашто само така можат да го зачуваат своето физичко и духовно здравје. Овој добронамерен совет го прифатија многумина и одбраа своја спортска дисциплина. Меѓу спортските дисциплини кои ги избраа младите гимназијалци е и одбојката за која се заинтересираа и младинците и младинките кои влегоа во состав на машкиот и женскиот одбојкарски тим. Тимовите вредно работеа и одржуваа тренинзи секоја среда и сабота и нивниот напор и несебично залагање вродија со мошне солиден пласман на натпреварите на локално ниво каде ја совладаа екипата на ССОУ „ Димитрија Чуповски “и на регионално ниво каде ја совладаа екипата на средното училиште „ Наум Наумовски – Борче “ од Пробиштип.

odbojka

Минатата седмица се натпреваруваше машката одбојкарска екипа која на Регионалните натпревари го освои третото место.Оваа седмица, поточно на 8. 4.2014 година во Штип, се одвиваше Регионалниот натпревар во одбојка за женските екипи. Нашиот тим, со максимални резултати, ги совлада екипите од Струмица , Кочани и Пробиштип. Со големо задоволство можеме да соопштиме дека екипата на нашата Гимназија уште еднаш ги потврди своите високи квалитети и заслужено го освои првото место. Со овој висок пласман таа обезбеди учество на Гимназијадата- училиштен натпревар на државно ниво кој ќе се одржи во Охрид на 8.5.2014 година.

На младите одбојкарки им го честитаме постигнатиот резултат и се надеваме дека ќе бидат подеднакво успешни и во натпреварите на државно ниво. Ние веруваме во нивното несебично залагање и им посакуваме многу спортска среќа во мај. Од името на професорот, ментор на одбојкарките , но и во име на нашето училиште упатуваме благодарност до младите одбојкарки:

Доминика Ацева,Габриела Димовска, Емилија Димитриевска, Ана Ристовска, Александра Василкова, Викторија Стојанова, Весна Мајнова, Грозданка Секуловска, Невенка Димовска, Елена Несторова, Драгана Митевска и Габриела Димова.

Одговорен професор – ментор

Петре Петрушевски

 
Кој е Online?
Има 5 гости присутни
Банер
Матуранти
Банер
Ученичка заедница
Банер
Екстерно тестирање

Календар
<<  Април 2014  >>
 По  Вт  Ср  Че  Пе  Са  Не 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Распоред на часови
Банер
Слика
lllll.jpg

PostHeaderIcon Најнови вести

PostHeaderIcon Популарни

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'